Zdałeś egzamin na prawo jazdy? I co dalej?




Zdany egzamin, prawko otrzymane. To teraz trzeba kupić pierwszy samochód. Jaki? Gdzie? Za ile? Jak się do tego wszystkiego zabrać? Dzisiaj garść porad dla młodych kierowców.

Masz na oku jakieś auto? Rodzina i znajomi polecają danego sprzedawcę? Przeglądasz oferty w internecie lub na giełdzie samochodowej? Oto na co warto zwracać uwagę przy szukaniu pojazdu (poza ceną oczywiście):

Stan pojazdu. Auto kosztuje podejrzanie mało? Lepiej sprawdź co ma pod maską!A najlepiej wybrać się na jazdę próbną. Jeśli sprzedawca kręci nosem i nie ma ochoty ani na jedno ani na drugie, to już powinna się nam włączyć w głowie czerwona lampka! Warto wybrać się na jazdę próbną na nierówną drogę. Klekotanie i stukanie to niechybny znak że zawieszenie jest niesprawne. Hamulce nie mają prawa wydawać metalicznych odgłosów a biegi powinny chodzić bez chrobotania i oporu. Jeśli wolisz się upewnić w opinii, odwiedź warsztat. Nie kupuj kota w worku.

Pochodzenie samochodu. Korzystaj tylko i wyłącznie ze sprawdzonych i poleconych sprzedawców. Powinniśmy wzmóc czujność, gdy przeglądamy oferty nieznanych dealerów aut z zagranicy czy przypadkowych sprzedawców z internetu. Za zakup kradzionego pojazdu nie grożą nabywcy konsekwencje prawne, jednak rozpoznany samochód zostanie zatrzymany na parkingu do momentu wyjaśnienia sprawy, a nowy właściciel nie otrzyma zwrotu pieniędzy.

Kwestie ubezpieczeniowe. Ubezpieczenia dla młodych kierowców to ważna kwestia, chociaż młodzi jej nie doceniają. Kupujący zdawkowo odpowiada na pytanie o ubezpieczenie? Coś może być nie tak. Tymczasem w momencie zakupu pojazdu to na nowego właściciela przechodzą prawa i obowiązki związane m. in. z ubezpieczeniem pojazdu. Kolejna sprawa, to drogie polisy dla młodych kierowców. W końcu na zniżki za OC trzeba sobie zapracować. Warto rozejrzeć się za tanimi ubezpieczeniami lub poznać sposoby na tańszą polisę np. poprzez zarejestrowanie auta wespół z innym członkiem rodziny, który posiada zniżki.

Oceń artykuł: