Kiedy ma miejsce rekalkulacja składki?
Kierowcom nieobcy jest termin „rekalkulacja składki OC”, lecz mało który przykłada większą wagę do jego znaczenia. Zwykle interesują się nim dopiero wtedy pojawia się problem z firmą ubezpieczeniową a właściciel pojazdu otrzymuje pismo z informacją o żądanej zapłacie. W jakiej sytuacji ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki?

Rekalkulacja składki oznacza ponowną kalkulację składki dla nowego nabywcy pojazdu, na którego przeszły prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC zawartej przez poprzedniego właściciela pojazdu. Ubezpieczyciel w momencie rekalkulacji uwzględnia czas zakupu pojazdu (ile zostało dni do końca umowy) oraz zniżki lub zwyżki przysługujące nabywcy samochodu.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi co następuje:

Art. 31.2.: „W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek”.

Skąd się biorą niepotrzebne problemy z ubezpieczycielem po zakupie pojazdu? Z niedoinformowania. Nowy nabywca auta myśli, że „pewnie o tym zapomnieli” albo „sam się nie będę dopominał, bo dopłacę”. I zapominają o problemie. Aż tu któregoś dnia przychodzi rachunek do zapłaty o wartości np. 500 zł! Jak uniknąć niepotrzebnych niespodzianek?

Jeżeli chcesz kontynuować OC poprzedniego właściciela, sam skontaktuj się z ubezpieczycielem w związku z rekalkulacją składki OC. Zakład ubezpieczeń po otrzymaniu informacji o zmianie nabywcy zrobi rekalkulację i poinformuję o rezultatach. Od razu opłacisz różnicę a ubezpieczyciel nie zaskoczy cię w najmniej spodziewanym momencie. Drugie i lepsze rozwiązanie: wypowiedz umowę OC w dniu zakupu samochodu, skorzystaj z kalkulatora OC AC samochodu i z jego pomocą kup najtańsze OC. Unikniesz dodatkowych opłat i z pewnością nie przepłacisz.

Oceń artykuł: