Kiedy ubezpieczyciel OC odmówi wypłaty odszkodowania?




Przyjęło się sądzić że ubezpieczenie OC to gwarancja świętego spokoju. Mam OC, cokolwiek się stanie na drodze – jestem zabezpieczony i nie muszę się bać. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w razie wyrządzenia przeze mnie jakiejś szkody osobie trzeciej. Tymczasem w ubezpieczeniu OC również istnieją wyłączenia odpowiedzialności. Jakie? Przeczytaj!

Oto lista sytuacji, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z polisy OC:

1 Wypadek spowodowany przez ubezpieczonego pod wpływem alkoholu, po zażyciu narkotyków oraz środków psychotropowych.

Wszystkie wspomniane substancje negatywnie wpływają na zdolności prowadzenia samochodu. Nie wspominając już o tym, że jazda „po pijaku” jest karalna. Jeśli na miejscu wypadku policjant po badaniu alkomatem wykryje niedozwolony poziom alkoholu we krwi nie tylko nabawimy się kłopotów ale także przyjdzie nam zapłacić za szkody z własnej kieszeni.

2 W wyniku kolizji drogowej ucierpi ubezpieczony sprawca i jego samochód.

Wyobraź sobie sytuację gdy dochodzi do kolizji z drugim autem z twojej winy. Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie z twojego ubezpieczenia OC samochodu, ale ty za własne obrażenia ciała i szkody w aucie nic nie dostaniesz. Z OC ubezpieczony w żadnym wypadku nie otrzyma odszkodowania dla siebie. Temu służy Autocasco czy NNW kierowcy.

3 Gdy sprawca nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdu.

Jeżeli sprawcą wypadku okaże się np. 16-letnie dziecko właściciela pojazdu, które nie ma prawa jazdy i nie może prowadzić auta, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

4 Gdy właściciel pojazdu nie ma ważnego badania technicznego pojazdu.

Jeżeli nie dbasz o terminy wizyt kontrolnych w warsztacie, możesz mieć problem z odszkodowaniem z polisy OC. Ubezpieczyciel może uznać że do wypadku doszło także z powodu niesprawności w pojeździe, do których by nie doszło, gdyby auto było w terminie sprawdzone.

Oceń artykuł: